Boleslav IV. Kaderavý - poníženie niekedy prináša víťazstvo

18.05.2020

Ďalší syn Boleslava III. Krivoustého, nevlastný brat Vladislava II. Vyhnanca začal vládnuť nad Poľskom. Bol to Boleslav IV. Kaderavý (1121/1122 - 1173). Začal vládnuť v 1146, keď sa stal "seniorom".

Na základe testamentu jeho otca - Boleslava Krivoustého - mu boli pridelené nasledujúce regióny: Mazovsko a Kujavsko. V 1141 došlo k prvému konfliktu s Vladislavom II. Vyhnancom, ako sme si spomínali už v predošlom článku. Iniciátorkou konfliktu alebo provokácie Vyhnanca bola matka Boleslava Kaderavého - Salomena z Bergu, ktorá intenzívne hľadala spojencov proti Vladislavovi II. Vyhnancovi a podkopávala jeho autoritu seniora. Salomena zomrela v 1144 roku a Vladislavovi sa ešte podarilo s pomocou Rusi odraziť ambície Boleslava IV. Kaderavého a jeho brata Mieška III. Starého.

Prišiel však rok 1146 a Vladislav II. Vyhnanec musel ustúpiť miesto Boleslavovi IV. Kaderavému, ktorý sa stal novým seniorom. Ovládol Krakovsko, po Vladislavovi Sliezsko a Lubusko. Boleslav spolu s jeho bratom Mieškom sa hlavne snažili zabrániť posilňovaniu vplyvu dynastie Hohenstaufovcov, ktorá naberala na sile. S tým cieľom v 1148 roku pozvali do mesta Kruszwica Albrechta I. Medveďa, ktorý bol markgrófom tvoriaceho sa Brandenburského markgrófstva. Na tomto stretnutí sa spečatil sobáš sestry kniežat - Judity - so synom markgrófa Albrechta - Ottom Brandenburským. Boleslav a Mieško tiež pomohli Brandenbursku vo vojne s Velétmi, čo pomohlo Albrechtovi upevniť svoju pozíciu na rieke Spréva. Okrem Brandenburska bol osvedčeným spojencom markgróf Meißen - Konrád.

Ďalší útok zo západu prišiel na základe podnetu Vladislava II. Vyhnanca. Bol vedený cisárom Fridrichom I. Barbarossom, ktorý obklúčil Boleslava v meste Poznań. Boleslav sa zaviazal, že bude Fridrichovi platiť léno a vzdal mu hold prosiac o odpustenie na kolenách. Okrem tohto poníženia však Boleslav príliš neutrpel a Vladislav II. Vyhnanec sa už nikdy nevrátil.

To mu umožnilo skúšať dobyť Prusov a následne ich christianizovať, bolo to tiež zmocnené čím ďalej častejšími nájazdmi baltských kmeňov na Mazovsko. S christianizácie nebolo nič, Boleslavovi stačil tribút, ktorý získal od kmeňov. Neúspech Boleslava s Prusmi spečatil rok 1166, keď v mazovských bahnách takmer Boleslav prišiel o život. Práve tu stratil život veliteľ výpravy - knieža Henrich Sandomierský.

Boleslav po smrti Henricha inkorporoval región Sandomierz pod svoju vládu, čo bolo ďalším porušením testamentu jeho otca. Vyvolalo to rebéliu. Boleslav však dokázal uniknúť vojne a súhlasil so žiadosťami rebelov a rozdelil región na tri časti, pričom si sám pre seba nechal Sandomierz.

Niekoľko rokov po smrti Vladislava sa v 1163 roku do Sliezska vrátili jeho synovia Boleslav I. Vysoký a Mieško I. Pletonohý, ale oni už pre Boleslava nepredstavovali také riziko, ako ich otec, ktorý im zabezpečil zachovanie si dôležitých dvorov v Sliezsku: Wrocław, Legnica, Głogów, Opole a Racibórz. Práve situácia a neúspech Boleslava v Prusách spôsobili to, že bratia si upevnili pozíciu v Sliezsku a Boleslav IV. Kaderavý musel zo Sliezska ustúpiť v 1166 roku.

Boleslav IV. Kaderavý zomrel v 1173 roku a je pochovaný vedľa svojho otca a dedka v katedrále v meste Płock. Boleslav bol ženatý dvakrát. Prvé manželstvo uzatvoril s Vjačeslavou Novgorodskou z dynastie Rurikovcov. Po jej smrti sa Boleslav oženil druhý krát. Jeho žena bola neznáma Mária.

Nástupcom Boleslava sa stal jeho brat Mieško III. Starý, o ktorom si napíšeme v ďalšom článku.

Fotografia: Wikipedia.pl

© 2020 Všetko o Poľsku. Všetky práva vyhradené.
Vytvorené službou Webnode Cookies
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky