Kazimír I. Obnoviteľ - obnovil poriadok

06.04.2020

Jediný mužský potomok Mieška II. Lamberta a Richenzy Lotrínskej - Kazimír I. Obnoviteľ (1016 - 1058) sa ujal vlády po smrti otca v 1034 roku, ale pravdepodobne začiatok vlády bol poznačený mocným vplyvom jeho matky Richenzy. Ako sme si povedali v predošlom článku, jeho otec nechal po sebe Poľsko oslabené a teritoriálne okrojené. Hospodárska situácia nebola príliš veselá. Kazimír nemal ani podporu vplyvných ľudí, a to najmä podporovateľov Bezpryma, ktorí ho podporovali z Kyjevskej Rusi.

To všetko spôsobilo to, že Kazimír pomaly strácal kontrolu nad Poľskom. Čo ho prinútilo až k opusteniu kraja. Kazimír sa tak dostal na uhorský dvor Štefana I.. Po jeho smrti v 1038 roku sa dostal k arcibiskupovi v Kolíne nad Rýnom. V tom čase zlú situáciu v Poľsku využil český knieža Břetislav I., ktorý napadol Poľsko. V 1038 roku sa mu tiež podarilo obsadiť Sliezsko. Ešte skôr v 1037 roku sa osamostatnili Mazovsko s Kujavskom, ako aj Východné Pomorsko. Poľsko tak prišlo o mestá Pułtusk, Płock a Gdańsk.

Kazimír sa tak mohol vrátiť až pravdepodobne v roku 1039. A ako je vidieť, mal na čom pracovať. Podarilo sa mu zbrojne vrátiť stratené teritóriá aj vďaka pomoci cisára Henricha III., ktorý mu poskytol vojenskú a hospodársku pomoc.

Kraj vyzeral zničene a dokonca aj hlavné mestá Gniezno a Poznań boli zničené. Preto sa práve Kazimír rozhodol preniesť hlavné mesto do Krakowa, kde sa tiež nachádza kedysi mesto Kazimierz, dnes mestská časť Krakowa. Podarilo sa mu odbudovať regióny Veľkopoľsko, Lubušsko, kniežatstvá Sieradz a Łęczyca a Malopoľsko.

Kazimír sa tiež dohodol s nepriateľom svojho otca Jaroslavom I. Múdrym a získal tak podporu z Kyjevskej Rusi, čo mu pomohlo v 1047 roku opäť získať Mazovsko a Kujavsko, ako aj Východné Pomorsko, takže do Poľska sa opäť vrátili mestá Pułtusk, Płock a Gdańsk. Pomoc bola spečatená svadbou Kazimíra s Dobronehou Kyjevskou.

V roku 1046 sa pokúsil získať Sliezsko, čo sa ešte skončilo mierovou dohodou, ale v roku 1050 sa už Kazimírovi podarilo Sliezsko obsadiť a získať, čo sa samozrejme nepáčilo Břetislavovi I., ktorý sa obrátil na cisára Henricha III. Spor sa podarilo vyriešiť až na Zjazde v meste Quedlinburg v 1054, kde sa rozhodlo, že Sliezsko zostane v Poľsku, ale Kazimír musí za Sliezsko platiť Břetislavovi I. každoročný tribút. Poľsko tak získalo mestá Wrocław a Głogów.

Kazimír sa tiež rozhodol neudržiavať stále vojsko, ale za dobrú vojenskú službu oceňoval rytierov tým, že im poskytoval zem.

Kazimír I. Obnoviteľ zomrel v roku 1058 a počas svojej vlády sa mu podarilo obnoviť stratené územia a relatívny poriadok. Z manželstva s Dobronehou Kyjevskou sa im narodili aj budúci vládci Poľska - Boleslav II. Štedrý a Vladislav I. Herman, ale o tých si napíšeme už v ďalších článkoch.

Fotografia: Ciekawostki historyczne.pl

© 2020 Všetko o Poľsku. Všetky práva vyhradené.
Vytvorené službou Webnode Cookies
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky