Krakov (Kraków) - magické mesto

03.04.2020

Pekné historické mesto ležiace na rieke Visla láka veľké množstvo turistov z celého sveta - právom. Z histórie mesta je pre nás zaujímavé obdobie medzi rokmi 876 a 879, kedy knieža Veľkej Moravy - Svätopluk obsadil neskoršie Malopoľsko, ktorého hlavným mestom je práve Krakov. Ďalšie deje mesta sa spájajú s českým kniežaťom Boleslavom I. Ukrutným. Do Poľského kniežatstva sa Krakov dostal pravdepodobne v roku 990 za časov panovania Mieška I.

Symbolom Krakova je hrad Wawel s katedrou datovanou na rok 1142. Už od roku 1138 prakticky Krakov slúžil ako hlavné mesto Poľska. Ale až v roku 1320 sa tu uskutočnila prvá korunovácia poľského kráľa. Jednalo sa o kráľa Vladislava I. Lokietka a jeho ženu Hedvigu Kališskú. Potom v priebehu ďalších 5 storočí bol Wawel miestom 35 korunácií kráľov Poľska. Tu prichádzali králi a na hlavu im bola kladená koruna, ale tu tiež kráľov privážali, ako na miesto posledného odpočinku.

Najväčší rozmach Krakovu priniesol kráľ Kazimír III. Veľký, ktorý vydal rozkaz prebudovať katedru a hrad Wawel a v roku 1346 založil Krakovskú akadémiu, ktorá sa stala základom Jagelovskej univerzity. Rozvoj pre Krakov priniesla aj dynastia Jagelovcov, počas vlády ktorej sa z Wawelu stala perla renesančnej architektúry v rokoch 1499 - 1536. Na konci XVI. storočia Krakov prestal byť hlavným mestom Poľska. Novým hlavným mestom sa stala Varšava.

Krakov však zostal magnetom pre turistov z celého sveta a je to mesto, ktoré sa rozhodne oplatí vidieť. Plusom je aj blízkosť Slovenska, takže je to ideálne miesto na víkendový pobyt.

Ale poďme si predstaviť najdôležitejšie miesta, ktoré môže návštevník v Krakove vidieť. Hlavné námestie (Rynek Główny) - najväčšie stredoveké námestie v Európe ponúka známu Mariánsku baziliku, v ktorej návštevníci môžu vidieť úchvatný oltár majstra Veita Stossa, ktorý je podobný do oltára majtra Pavla z Levoče. Výnimočná je aj historická tržnica Sukiennice, ktorá sa nachádza v strede námestia. Z veže Mariánskej baziliky každú hodinu znejú tóny tzv. Hejnalu. Zaujímavosťou je, že táto melódia nie je púšťaná z nahrávky, ale Krakov oficiálne zamestnáva dvoch trúbkarov. Táto tradícia údajne siaha do obdobia Tatárskych nájazdov, keď trúbkar dával signál k tomu, aby sa zatvorili brány Krakova. Brány sa zatvorili, ale šíp z luku Tatára prenikla hrdlo trúbkara, ktorý nedohral melódiu. Odvtedy symbolicky Hejnal končí akoby neprirodzene prerušený. O tom, že sa nachádzate vo výnimočnom mieste svedčí aj fakt, že námestie bolo napísané na zoznam UNESCO v roku 1978, ako jedno z prvých 12 miest na svete.

Ak by chcel turista vidieť unikátne a reprezentatívne body Krakova, môže sa vybrať tzv. Kráľovskou cestou, ktorá vedie od Kostola svätého Floriána, cez Floriánsku bránu, Hlavné námestie, ulicami Grodzka a Kanonicza až na hrad Wawel.

Iný pohľad na Krakov poskytuje mestská časť Kazimierz, v ktorej dlhé desaťročia bývali Židia. Na konci XV. storočia bolo pre Židov vyčlenené autonómne mesto oddelené múrmi, ktoré sa začínalo na ulici Szeroka. V stredoveku práve Kazimierz predstavoval 2. najvýznamnejšie mesto v celom Poľsku. Koniec zlatých časov Kazimierza prišiel počas švédskych nájazdov. V roku 1800 sa Kazimierz stal časťou Krakova. Milovníci filmov môžu ukážky z Kazimierza vidieť aj vo filme Stevena Spielberga - "Schindlerov zoznam".

Krakov je pekné historické mesto, ktoré si zaslúži pozornosť cestovateľov. Je takmer vylúčené, že by sa mohol niekomu nepáčiť. Ale o tom sa už musí presvedčiť každý sám.

Fotografia: Konrad Krajewski/Pixabay

© 2020 Všetko o Poľsku. Všetky práva vyhradené.
Vytvorené službou Webnode Cookies
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky