Lodž (Łódź) - poľský Manchester
Lodž je tretie najväčšie mesto v Poľsku vzdialené približne 130 kilometrov na juhozápad od Varšavy. Priemyselné mesto, ktoré dokázalo využiť a prerobiť fabriky na miesta, v ktorých sa stretávajú ľudia, aby spolu strávili príjemné chvíle. Je to tiež miesto kontrastov, povedali by sme, že taký mestský mix. Sú tu fabriky, ale aj zelené miesta, ktoré podľa štatistík tvoria až 1/3 rozlohy mesta. Zaujímavosťou je Les Łagiewnicki, ktorý je so svojou rozlohou (1205 ha) najväčším lesným komplexom nachádzajúci sa v hraniciach mesta v celej Európe.
Mesto je staré, ale najväčší rozvoj Lodž zažila v 19. storočí. Z malého mestečka sa práve v tomto storočí stala "Zasľúbenou zemou" (Ziemia obiecana), ako ju ukázal vo svojom rovnomennom filme Andrzej Wajda v 1974 roku. Od 2017 roku sa stala súčasťou siete kreatívnych miest UNESCO, ako Mesto filmu - a právom, keďže v meste sa nachádza aj filmová škola a jediné v Poľsku Múzeum kinematografie. Ak sa chcú návštevníci cítiť ako v Holywoode, môžu sa poprechádzať po asi najznámejšej v Lodži ulici Piotrkowskej, kde sa na chodníku nachádza 60 filmových hviezd - hercov, režisérov, tvorcov filmovej hudby.
Práve ulica Piotrkowska je symbolom mesta. Je to jedna z najdlhších obchodných ulíc v Európe (4,2 km). Ulica sa začína na Námestí slobody (Plac Wolności) a je plná domov z XIX. a XX. storočia.
Symbolom histórie mesta je tzv. Manufaktúra, ktorá poskytuje obraz toho, ako vyzerala Lodž v minulosti. Práve tu sa spája minulosť s prítomnosťou a budúcnosťou, pretože v bývalých fabrikách dnes vznikajú nové iniciatívy. Je to miesto bývalej fabriky textilného vlákna. Dnes si tu ľudia môžu nakúpiť, ale môžu si tu aj vychutnať umenie v divadle a kine. Po náročnom dni tu môžu aj zjesť a vypiť niečo dobré pod zub.
Priemysel bol v meste natoľko prítomný, že sa o ňom hovorí "poľský Manchester", pretože v meste pracovalo takmer 600 priemyselných závodov.
Najväčším pamiatkovým výrobným komplexom v Lodži je tzv. Kňažský mlyn (Księży Młyn). Je to komplex fabrík a stavieb, ktoré boli vybudované na základe podnetu a peňazí najbohatšieho priemyselníka Karola Scheiblera. Pred vybudovaním tohto komplexu v druhej polovici XIX. storočia na tomto mieste stál farský mlyn, ako to pripomína názov. Šarm fabrikám dodáva stavebný materiál, z ktorého boli vybudované. Jedná sa o tehly, ktoré sú viditeľné v takmer celom meste.
Pre milovníkov umenia mesto ponúka zoznam a mapu domov, na ktorých sa nachádzajú maľby a tvoria tak najväčšiu sieť (približne 82) vonkajších mestských galérií v Poľsku, takže každý si môže nájsť takú maľbu, ktorá sa mu bude páčiť.
V Lodži pred 2. svetovou vojnou tvorili 1/3 obyvateľstva Židia a bolo tu vybudované jedno z najväčších gét v Európe, kde sa produkovalo oblečenie a topánky pre Tretiu ríšu až do roku 1944.
Kto by chcel zažiť exotiku, môže navštíviť tzv. Palmáreň (Palmiarnia), ktorá návštevníkom ponúka, ako hovorí názov, viac ako 150 ročné palmy. Okrem toho tu nájdete bambusy, banánovníky, figovníky a mnoho iných zaujímavých exotických rastlín.
Ako je vidieť, Lodž je netypickým spojením histórie s prítomnosťou a každý si tu môže nájsť niečo pre seba.
Fotografia: Przemysław Bednarek/Pixabay