Poľskí panovníci - Mieško I.
Aké by to bolo písať o histórii Poľska, keby sme sa nevenovali poľským panovníkom. Začneme prvým vládcom Poľska potvrdeným prameňmi, ktorý ešte nie je považovaný za poľského kráľa. Je ním knieža Mieško I. (930/935 - 992) z Piastovskej dynastie, ktorý bol kniežaťom Polian.
Vtedajšie Poľsko okolo roku 960 sa rozprestieralo približne v hraniciach dnešných miest - Przemyśl (ten v 981 roku stratil), Sandomierz, Lublin, Pułtusk, Płock, Gdańsk, Gniezno, Poznań, Nakło.
Mieško I. sa rozhodol uzatvoriť spojenectvo s českým kniežaťom Boleslavom I. Ukrutným. Toto spojenectvo bolo spečatené vydaním dcéry kniežaťa Boleslava - Doubravky Přemyslovnej za Mieška I. v 965 roku. Pravdepodobne už o rok neskôr, v 966 roku, nevylúčené, že pod vplyvom Doubravky, prijal krst a od tohto momentu Poliaci datujú tzv. "Krst Poľska".
Pod vplyvom rôznych hraničných sporov a českým spojenectvom sa dostal do konfliktu s prvým cisárom Rímskonemeckej ríše - Ottom I. Veľkým a jeho synom Ottom II. Tieto potýčky vyvrcholili Bitkou pri Cedynii v 972, kde sa podarilo Mieškovi I. vyhrať nad markgrófom Východnej Saskej Marky - Hodom I. Výsledkom bitky bolo dočasné posilnenie pozície Mieška I. v regióne dnešného Západného Pomoranska. Vplyvy vtedajšieho kniežatstva sa rozšírili až po mestá Szczecin a Kołobrzeg.
Mieško I. sa oženil aj druhý krát. Tentoraz zmenil geografické zameranie a zobral si za ženu dcéru markgrófa Severnej Marky Dietricha von Haldensleben - Odu, s ktorou mal tri deti.
V posledných rokoch svojej vlády sa Mieško I. rozhodol ukončiť spojenectvo s Českým kniežatstvom a dobyl územie Sliezska a Malopoľska. Do kniežatstva tak pribudli ďalšie mestá: Głogów, Wrocław, Kraków a Sącz okolo roku 990. Podarilo sa mu tiež posilniť spoluprácu s Nemeckým kráľovstvom (Regnum Teutonicum).
Mieško I. zomrel v 992 roku a vládu rozdelil medzi syna z prvého manželstva - Boleslava a synov z druhého manželstva. To práve Boleslav sa stal prvým poľským kráľom, a nevlastných bratov - Mieška, Svätopluka a Lamberta spolu s macochou vyhnal, ale o ňom si napíšeme v ďalšej časti.
Fotografia: Ciekawostki historyczne.pl