Poznaň (Poznań) - mesto dvoch capov
Dnes si predstavíme piate najväčšie mesto v Poľsku, ktoré je počtom obyvateľov väčšie ako Bratislava. Leží na rieke Warta a je hlavným mestom regiónu Veľkopoľsko. Reč je o meste Poznaň.
Tradične začneme na námestí, kde nájdeme radnicu, ktorá sa vyznačuje renesančnou architektúrou a jej začiatky sa dátujú do XIII. storočia a v radnici zostali zachované gotické pivnice. Nájdeme tu aj erb českých Přemyslovcov, ktorí tu vládli v rokoch 1300 - 1306. XVI. storočie a požiar radnice rozhodli o tom, že taliansky architekt prebudoval túto stavbu na súčasný renesančný vzhľad. Veľkou atrakciou sú poznaňskí capi (koziołki), ktorí sa návštevníkom predvádzajú raz denne na obed. Z budovy o 12 hod. výjdu dva capi, ktoré sa udierajú hlavami 12 krát
(za každú hodinu) a potom sa divadlo končí. V radnici si turisti môžu pozrieť Múzeum histórie mesta Poznaň.
Na námestí sa nachádzajú aj Domy remeselníkov, ktoré pochádzajú z XVI. storočia a sú výnimočné svojou farebnosťou. Napríklad na dome číslo 17 môžete vidieť erb remeselníkov zloženého zo sleďa a troch paliem. Na streche domu číslo 11 si môžete všimnúť dátum budovania domov - je to rok 1535.
Nielen Vroclav má svoj ostrov a svoj Ostrów Tumski. Ten môžete nájsť aj v meste Poznaň. Rieka Warta a Cybina tvoria ostrov, ktorý sa v X. storočí okrem mesta Gniezno stal hlavným centrom dynastie Piastovcov. To práve tu sa uskutočnil tzv. Krst Poľska v 966 roku a tu bolo tiež založené prvé biskupstvo na poľskej zemi v 968. Nachádza sa tu Katedrála sv. apoštolov Petra a Pavla z X. storočia. Vo vnútri môžete nájsť gotický oltár z 1512 roku. V podzemiach katedrály môžu návštevníci vidieť prvotné pozostatky románskej katedrály. Jednoducho toto miesto dýcha históriou.
Milovníkom baroka sa bude určite páčiť Jezuitské kolégium vytvorené v meste v 1573 roku. Zaujímavosťou je, že v 1805 roku tu býval cár Alexander I. a neskôr viac ako tri týždne tiež Napoleon Bonaparte.
Ak by ste mali málo baroka, jezuiti začali budovať v 1651 Poznaňskú faru, ktorú budovali viac ako 50 rokov. Tu najmä pohľad do vnútra vyráža dych svojou majestátnosťou a prepychom tak typickými pre baroko. Vo vnútri môžete nájsť orgány z XIX. storočia, ktoré majú viac ako 2600 píšťaľ a vážia 230 ton. A ak sa nebudete ponáhľať a bude sobota, môžete si vychutnať o 12:15 hod. organový koncert.
Keď už budete v meste, rozhodne je potrebné vyskúšať miestnu špecialitu, ktorá je dokonca chránená európskym právom a môže sa piecť iba v regióne Veľkopoľsko. Jedná sa o Svätomartinský sladký rožok, špecialitu, ktorá ako hovorí názov sa predáva na Martina a je plnený makom, orechami alebo sušeným ovocím - hrozienkami, datľami, mandlami, kandizovaným ovocím, marhuľami, slivkami a figami. Tradícia pečenia siaha do XIX. storočia a každý rok 11. novembra sa v samotnom Poznani zje až 250 ton tejto dobroty, čo predstavuje približne 1,25 milióna kusov Svätomartinských sladkých rožkov. Vyskúšate?
Fotografia: David Mark/Pixabay