Slováci vo Varšavskom povstaní
1. augusta 1944 sa začalo Varšavské povstanie. Povstania sa zúčastnili aj iné národy. Nechýbali v ňom ani Slováci. Tento fakt nie je až tak známy a je dobré si ho pripomenúť. Slováci neboli jediným národom, ktorý sa povstania zúčastnil, ale nesieme jedno prvenstvo, okrem poľských povstancov jedine slovenskí mohli nosiť na pravej ruke pásku so slovenskou trikolórou a erbom Slovenska.
Jednalo sa o 535. čatu Slovákov, ktorá bola založená v na prelome rokov 1942 a 1943 zo Slovákov žijúcich vo Varšave a bola súčasťou poľskej Štátnej armády (Armia Krajowa). Tejto čate velil podporučník Miroslav Iringh, pseudonym "Stanko". Čatu v júli 1944 tvorilo 60 vojakov (28 Slovákov, 18 Poliakov, 6 Gruzíncov, 3 Maďarov, 2 Arménov, 1 Azerbajdžanec, 1 Čech a 1 Ukrajinec).
Veliteľ Miroslav Iringh sa narodil v roku 1914 vo Varšave. Neskôr pracoval ako novinár. Po vojne pracoval v Združení Čechov a Slovákov a v Centrálnej fotografickej agentúre. Umrel v roku 1985 na rakovinu pľúc a je pochovaný na známom varšavskom cintoríne Stare Powązki, kde sú pochované mnohé známe poľské osobnosti (herci, spisovatelia a politici).
Po ťažkých bojoch zo skupiny 60 vojakov bolo zabitých 26 povstancov. Niektorým sa podarilo preplaviť sa na druhú stranu rieky Visla, ktorá prakticky delí Varšavu na dve strany. Na pravej strane Varšavy boli vojaci zadržaní vojakmi Sovietského zväzu a boli vyvezení neďaleko mesta Lublin. Časti vojakov, ktorí boli zajatí Nemcami sa podarilo utiecť a tí sa neskôr zúčastnili Slovenského národného povstania.
Po návšteve Varšavy odporúčam navštíviť tiež Múzeum Varšavského povstania (Muzeum Powstania Warszawskiego), kde je tiež časť expozície venovaná práve 535. čate Slovákov. Vo Varšave sa tiež nachádza pomník povstancov z 535. čaty Slovákov na ulici Czerniakowska. Na pomníku je napísané nasledovné: "Ku cti Slovákom, hrdinským vojakom čaty 535 štátnej armády bojujúcim vo Varšavskom povstaní v uliciach Czerniakowa od 1. augusta do 23. septembra 1944 pod velením ppor. Miroslava Iringha - Stanka v 1. rote práporu "Tur" zoskupenia "Kryska"."
Čo je zaujímavé, pred výbuchom vojny vo Varšave bývalo približne 80 slovenských rodín. Veľa z nich pracovalo v plynárni v časti Czerniaków. Možno aj tieto fakty by mohli návštevníkov hlavného mesta Poľska prinútiť pozrieť sa na Varšavu z iného pohľadu.
Fotografia: Kamyq/Pixabay